GAZETE MUZ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

 
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Karpuz Tarlada Kaldı

Karpuz Tarlada Kaldı

Tarih 21 Temmuz 2010, 16:40 Editör gazetemuz

Çukurova'da ilk hasat döneminde dekarı 2 bin 500 ve 3 bin lira arasında alıcı bulan karpuza son dönemde alıcı çıkmayınca fiyatı 5 kuruşa kadar düştü. Alıcı çıkmaması nedeniyle üreticiler, ürünü hasat etmeyerek tarlada bıraktı.

Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Adana ve çevresinin Türkiye'nin karpuz üretiminin dörtte birini karşıladığını söyledi.

Yöredeki yıllık üretimin 800 ve 1 milyon ton arasında değiştiğini belirten Tezcan, Türkiye'de, ilk ürün hasadının da Adana'da yapıldığını bildirdi.

İlk hasat döneminde dekarı 2 bin 500 ve 3 bin lira arasında değişen karpuzun fiyatının sürekli gerilediğini belirten Tezcan, ''Hasat yoğunluğuyla birlikte ürünün fiyatı önce dekarda bin TL'ye, kilogram fiyatı ise 25 kuruşa, son dönemde ise 5 kuruşa kadar geriledi. Hatta ürüne fiyat bile veren olmuyor. Tarlada hasat edilmeyen karpuz manavlarda ise kilogramı 20-30 kuruş arasında satılıyor'' dedi.

Tezcan, alıcı çıkmaması nedeniyle üreticilerin, ürünü hasat etmeyerek tarlada bıraktığını ifade ederek, ürünün tarlada kalmasının en önemli nedenleri arasında havaların geçen yıllara göre daha serin geçmesine bağladı.

Havaların serin geçmesi nedeniyle yurttaşların tatile gitmemeleri nedeniyle turizm beldelerindeki işletmelerden ürüne yeterli düzeyde talep gelmediğini anlatan Tezcan, şöyle konuştu:
''Karpuz soğuk yenilen ve aşırı sıcaklarda vatandaşları serinleten bir meyve. Ancak, bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla havaların serin geçmesi karpuz satışlarını olumsuz yönde etkiledi. Serin hava nedeniyle vatandaş fazla karpuz tüketmedi. Sonunda ürüne tüccar fiyat bile vermeyince, üretici de hasat etmeyerek tarlada bıraktı. Tarlada kalan ürün hayvanlara yem olacak.''

Bu haber 1720 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sektör Haberleri

EKVADOR MUZ BÜLTENİ - 15

EKVADOR  MUZ BÜLTENİ - 15 48. Hafta Ekvador muz bülteni

EKVADOR MUZ BÜLTENİ - 13

EKVADOR  MUZ BÜLTENİ - 13 46.Hafta Ekvador Muz Bülteni
‘Her sey çok güzel olacak!?’16 Mayys 2019

Reklam

ANKET

Muz ithalatında gümrük vergisinin A.B.'de ki gibi TON üzerinden alınması ;

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu