GAZETE MUZ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

 
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Piyasalarda Son Durum

Piyasalarda Son Durum

Tarih 09 Mayys 2010, 13:44 Editör gazetemuz

Krizde ikinci dalga korkusuyla borsalar yangın yerine döndü.

GLOBAL krizde batma sırası ülkelere geldiği endişesi tüm dünyada piyasaları sarsıyor. Wall Street’teki tarihi düşüşün ardından dün Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 5’leri aştı. İMKB yüzde 5.52 gerileyerek, yılbaşındaki seviyelerine geri döndü.

 Borsa tam anlamıyla yangın yerine döndü. Dünyanın finans merkezi Wall Street’te önceki gün yaşanan sert düşüşün ana nedeninin Procter&Gamble (P&G) hisselerinde hatalı işleme verilen fat finger (şişman parmak) sendromu kadar basit olmadığı “ikinci bir kriz dalgası yaşanacak” korkusunun borsaları vurduğu söyleniyor. Hafta başından itibaren aralıksız gerileyen borsalarda dün de büyük düşüşler yaşandı. Dev borsalarda kayıplar yüzde 5’leri aştı. 

Yurtdışında borsalarda yaşanan deprem İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) da vurdu. İMKB haftanın son işlem gününde yüzde 5.52 gerileyerek son 1.5 ayın en düşük seviyesi olan 52.686 puandan kapandı. İMKB’de son 5 işlem gününde yaşanan düşüş yüzde 10.63’e ulaştı. Fransa Borsası yüzde 5.24, Almanya Borsası yüzde 3.74, Macaristan Borsası yüzde 6.4, İspanya Borsası ise yüzde 4.29 geriledi. Güne yükselişle başlayan Wall Street’te satışların yeniden hızlanması Dow Jones Endeksi’nde kayıpların ilk saatlerde yeniden yüzde 1 civarında eksiye dönmesi tüm dünya borsalarında moralleri bozdu. Önceki Wall Street’te yaşanan panik havasıyla uluslararası piyasalarda 1.63 TL’ye kadar çıkan dolar yurtiçinde 1.57 TL seviyelerinden kapandı.

Batma sırası ülkelerde

Ata Yatırım Ortaklığı Osman Büyükgöksu, “Havanın bozulduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dışarıda çok ciddi dalgalanma var. Avrupa ve Yunanistan, Portekiz hatta İngiltere ve İtalya’nın dahil olabileceği bir borç krizi var. Şu anda ABD’deki durumun endeks bazında ilk defa Avrupa’ya sirayet ettiğini görüyoruz. Bir nevi ABD bu krizi ihraç etti gibi görünüyor” dedi.

Önceki gün Dow Jones Endeksi’nin yüzde 5 ekside olduğu dakikalarda P&G hisseleri bir anda 60 dolar seviyesinden 39 dolar seviyelerine geriledi. Dünyanın en büyük perakende şirketlerinden P&G’nin hisselerinde yaşanan sert düşüş Wall Street’te paniğe neden olmuş ve Dow Jones yüzde 9.20 ile 1987 yılında yaşanan Büyük Çöküşten bu yana en sert gün içi düşüşünü yapmıştı. Dow Jones’un günü yüzde 3.20’lik kayıpla tamamlamasının ardından Wall Street’teki “tarihi günle” ilgili pek çok yorum yapıldı. Çok sayıda uzman, P&G hisselerinde yapılan hatalı satışın düşüşü hızlandırdığını ancak zaten Dow Jones’un bu işlem öncesinde yüzde 5 ekside olduğunu söyledi.

Yunanistan krizi virütik hale geliyor. Reuters’ta yer alan bir analize göre kriz Euro Bölgesi’ni aşıp global bir boyut kazanmış durumda. Analize göre yatırımcılar Yunanistan’ın iflastan kurtarılabileceğine inanmıyor. Şimdi krizin, kelimenin doğduğu topraklardan bölgeye yayılması bekleniyor.

BNP Paribas’tan yapılan bir yorum bu kaygıyı net biçimde ortaya koyuyor: “İnsanlar Yunanistan Bear Stearns ise, Portekiz Lehman, İspanya da AIG mi endişesi taşıyor?”

Panik havası sürecek

Yatırımcılar için en tedirgin edici durum, krizin çözümüne dair hiçbir somut gelişme olmaması. AB-IMF yardımı Yunanistan’ın tasarruf önlemlerini hayata geçiremeyeceğine inanan finansal piyasalarca heyecanla karşılanmazken, önde gelen yatırımcılar önümüzdeki haftalarda piyasalarda çok daha volatilite bekliyor.

AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn de Reuters’ta yer alan analize benzer bir açıklama yaptı. Rehn dün bir Finlandiya dergisinde yayımlanan makalesinde, Yunanistan’ın iflasının 2008’de iflas eden ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’la aynı etkiler doğuracağı uyarısında bulundu. Rehn, Lehman Brothers’ın iflasını engellemek için fazla bir şey yapmayan ABD yönetimini suçlayarak “Yunanistan’ın iflası halinde sonuçlar eğer daha kötü olmayacaksa benzer olacak” dedi.

Socrates: Avrupa ve euro için endişeliyim

PORTEKİZ Başbakanı Jose Socrates, euro ve Avrupa için endişeli olduğunu söyledi. Portekiz Merkez Bankası Başkanı Vitor Constancio, sosyalist hükümete,Yunanistan’daki ekonomik krizin bulaşıcı olduğuna ilişkin piyasalardaki kaygıları yatıştırmak üzere tasarruf tedbirlerinin artırılması çağrısında bulundu. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, ülkesinin Yunanistan’daki konomik krizin salgın etkisinin tamamen dışında olduğunu söyledi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının İtalya bankalarının notunu düşürebileceği yönündeki söylentiler piyasalarda moralleri iyice bozdu.

Wall Street’teki şok düşüşe Kongre el koydu
Dow Jones’ta önceki gün yaşanan sert düşüş ile ilgili SEC’te inceleme başlatıldı. Konunun ABD Kongresi’nde de inceleneceği açıklandı. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner dün konu ile ilgili SEC Başkanı ile telefon görüşmesi yaptı

Bu haber 1845 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

PİYASALARDA GUN'E BAKIŞ

PİYASALARDA GUN'E BAKIŞ Salı gününe alıcılı başlayan piyasalar gün boyunca yoğun bir veri akışını takip ettiler. Almanyadan gelen olumlu Ze...

Dolar güne kaçtan başladı?

Dolar güne kaçtan başladı? İstanbul Serbest piyasada dolar 1,5900, Avro 1,9300 liradan güne başladı.
‘Her sey çok güzel olacak!?’16 Mayys 2019

Reklam

ANKET

Muz ithalatında gümrük vergisinin A.B.'de ki gibi TON üzerinden alınması ;

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu