GAZETE MUZ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

 
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Moody's den Kritik Uyarı.

Moody's den Kritik Uyarı.

Tarih 09 Mayys 2010, 13:45 Editör gazetemuz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'daki borç krizinin etkisinin, Portekiz, İtalya, İrlanda ve İngiltere gibi ülkelerdeki bankalara yayılabileceğini açıklarken, para ve sermaye piyasaları sarsılmaya devam etti.

     Piyasalar, çok daha radikal bir açıklama beklediği Avrupa Merkez Bankası (ECB)Jean-Claude Trichet’in sözlerini yetersiz bulurken Euro, dolar karşısında 1.2682 seviyelerine düşerek 14 ayın en düşük seviyesini gördü. 

      Moody’s açıklamasında, bulaşma riskinin devam edip etmediğinin tespitinin önemli bir faktör olduğunu belirtirken, Yunanistan’daki krizin diğer ülkelere bulaşma riskinin devam edip etmeyeceğini belirleyecek ana faktörün, piyasalar olduğunu vurguladı. Kuruluş, bu noktada piyasaların Yunanistan’ı kurtarma paketinin başarılı ya da başarısız olacağına ilişkin görüşünün önemli olduğunu kaydetti. Ancak, kuruluş, Portekiz, İtalya, İspanya, İrlanda ve İngiltere’nin bankacılık sistemlerindeki farklılıkların, yayılma riski iye silinebileceği, hepsi için aynı tehditin geçerli olabileceği uyarısında bulundu.
       Moody’s’in açıklamasıyle gerilen firmalar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet’in açıklamalarına dikkat kesildi. ECB ise faiz oranlarını yüzde 1 olarak değiştirmeden bırakırken, Euro piyasaları rahatlatacak yeni bir
önlem açıklamadı. Trichet, Euro bölgesindeki toparlanmanın bu yıl orta seviyede olacağını belirtti. Piyasaların para arzı beklentisine karşılık, ECB yönetiminin devlet tahvili alımı konusunu görüşmediğini açıklayan Trichet, Yunanistan’ın borç ödeyemez duruma düşmesinin söz konusu olmadığını savundu. Trichet, Yunanistan’a destek vermekte kararlı olduklarını ifade ederken, krizin yayılacağı endişelerine “Portekiz ve İspanya, Yunanistan’la aynı gemide değil” yanıtını verdi.
       Bu gelişmelerin damga vurduğu gün, borsalara ise dalgalı bir seyir hakim oldu. Asya borsalarında sert satışlar yaşanırken, Avrupa borsaları da güne düşüşle başladı.
İngiltere’de ise seçimin de etkisiyle Londra FTSE 100 Endeksi açılışta yüzde 1.27 gerilerken, Paris CAC 40 ve yüzde 1.44 kayıpla Frankfurt DAX Endeksi ise yüzde 0.64 düştü. Ancak günün ikinci yarısında ECB başkanı konuşmasına odaklanan Avrupa borsaları günü hafif kayıpla tamamladı. Yurtdışı piyasalara paralel hareket eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise güne yukarı yönlü açılışla başladı. Gün içinde dalgalı bir seyir izleyen İMKB Ulusal 100 Endeks’i kapanışı yüzde 1.2 düşüşle 55.763 puandan yaptı.

       YURTDIŞI piyasalarda yaşanan kaygılarla içeride de dolar TL karşısında 40 günün zirvesine taşıyarak 1.55 TL’ye çıktı. Dolar karşısında değer kaybeden Euro, iç piyasada Türk Lirası’nın değeri üzerinde etkili oldu. Euro açılışta 1.9670 seviyesine geriledi. Euro-dolar paritesindeki gerileme dolarında TL karışısında yükselmesine neden oldu. Dolar, açılışın hemen ardından bankalararası piyasa hızla çıkışa geçti. 1.55 TL’yi aşan dolar bugün valörlü işlemlerde 1.5704 TL’ye kadar tırmandı. Dolar serbest piyasada 1.5410 TL’den kapanış yaptı.

-IMF: Yunanistan’ın borcunu ödememesi sözkonusu olamaz

        ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), Yunanistan’ın borcunu ödememesinin söz konusu olmadığını söyledi. IMF Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson haftalık basın brifinginde yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın borcunu ödememesinin hiç bir zaman bir seçenek olmadığını vurguladı. Atkinson, aynı şeyi Yunan makamlarının ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet’nin de söylediğini belirtti. IMF ve Avrupa’nın Yunanistan’a verdiği mali desteğin yetersiz olduğu yönündeki kaygıların dünya finans piyasalarındaki etkisi nedeniyle Euro, 2009 yılı mart ayından bu yana ilk kez 1.27 doların altına geriledi.

- İspanya’nın düşük  notlu ilk ihalesinde  tahvil faiz yükseldi

      YUNANİSTAN gibi bir krize girebileceğinden endişe edilen İspanya’da borçlanma faizi ciddi oranda arttı. Standard&Poor’s’un kredi notunu indirmesinin ardından ilk kez hazine ihalesi düzenleyen İspanya’da, 5 yıl vadeli tahvilin faiz oranı yüzde 3.58 oldu. İspanyol Hazinesi’nin en son mart ayında gerçekleştirdiği benzer ihaledeki faiz oranı 2.84 olmuştu. 5.5 milyar Euro’luk teklifin geldiği ihalede yaklaşık 2.4 milyar Euro’luk satış yapıldı.

-Not indirimleri krizi körüklüyor

       YAPTIKLARI not indirimleri ile Yunanistan’daki krizin başka Avrupa ülkelerine de yayılabileceği endişesini körükleyen kredi derecelendirme kuruluşları, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eleştirilerine hedef oldu. Brüksel’de düzenlenecek ve Yunanistan paketini sonuçlandıracak toplantı öncesinde Avrupa Birliği’nin yönetici şubesi Avrupa Konseyi ve
Avrupa Komisyonu’na mektup yazan Merkel ve
Sarkozy, bu kuruluşların yeniden gözden geçirilmesi ve özellikle devlet borçları derecelendirilmesi süreci için Avrupa kanunlarına göre daha sıkı standartlar getirilmesi çağrısında bulundu.
        Beraber yazdıkları mektupta Sarkozy ve Merkel, “Geçen haftanın olayları ışığında, böyle bir gözden geçirme borçların derecelendirilmesi sürecinde, iletişim yöntemleri ve derece değişiminin yayınında gerekiyor. İletişim metodları ve derecelendirmenin değişiminin duyurulması ve kredi derecelendirme kuruluşlarının krizin büyümesindeki rolü ve mali istikrara etkisi hesaba katılmalı” dedi. İki lider, komisyonun reyting kurumları arasında rekabeti artırmak için teklifte bulunması, regülasyonları kullanımının gözden geçirilmeli ve sermaye taleplerindeki rolleri azaltılmasın yönelik yöntemler tavsiye etti.
        Merkel ayrıca, Berlin’de düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada, “Spekülatörler bizim düşmanlarımız” derken,
Yunanistan finansal krizi konusundaki piyasa spekülasyonunun Euro bölgesinin sorunlarını abarttığını söyledi. “Bu, bir ölçüde siyasetin piyasalarla savaşıdır” diyen Merkel, Avrupa için kuralların yeniden düşünülmesi çağrısını yinelerken, Yunanistan’a yardım paketine IMF’nin dahil edilmesini savundu. Merkel, Avrupa’nın gelecekte krizlerle tek başına başetme isteğine sahip olması gerektiğini kaydetti.

- İtalya: Bankacılık sistemimiz sağlam açık seviyemiz düşük

      İTALYA Merkez Bankası, bankacılık sistemlerinin sağlam olduğu söyledi. Merkez Bankası, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Yunanistan’daki borç krizinin etkisinin, Portekiz, İtalya, İrlanda ve İngiltere gibi ülkelerdeki bankalara yayılabileceği değerlendirmesine ilişkin yaptığı açıklamada, İtalyan bankacılık sisteminin sağlam olduğunu vurguladı. Banka, cari açığın düşük seviyede bulunduğunu, tasarrufun yüksek olduğunu ve devlet ile özel sektör borçlarının diğer ülkelere nazaran düşük seviyede seyrettiğini kaydetti.

Bu haber 1533 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

PİYASALARDA GUN'E BAKIŞ

PİYASALARDA GUN'E BAKIŞ Salı gününe alıcılı başlayan piyasalar gün boyunca yoğun bir veri akışını takip ettiler. Almanyadan gelen olumlu Ze...

Dolar güne kaçtan başladı?

Dolar güne kaçtan başladı? İstanbul Serbest piyasada dolar 1,5900, Avro 1,9300 liradan güne başladı.
‘Her sey çok güzel olacak!?’16 Mayys 2019

Reklam

ANKET

Muz ithalatında gümrük vergisinin A.B.'de ki gibi TON üzerinden alınması ;

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu