GAZETE MUZ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

 
 

EN ÇOK OKUNANLAR

EKVADOR MUZ BÜLTENİ

EKVADOR MUZ BÜLTENİ

Tarih 09 A?ustos 2012, 15:55 Editör gazetemuz

Ekvador hükümeti 11 ay içerisinde 3 defa müdahale etmesine rağmen muz için acil durum ilan etti ve 8 hafta içinde ,muz üreticilerine,5 milyon $'lık bir yardım paketi gerektiğini ve bu süreçte bir kriz yaşanabileceğini belirtti

Hükümetin inandığı ve duruma gelinmesinde ki en onemli neden talebin zayıflığı ve talep fazlası üretimin yüksek seviyede olmasıdır. Sopisco'nun raporuna gore 700.000 kutu limanda kaldı ve yüklenemedi.Bunun ana nedeni talep zayıflıgı ile birlikte, ihracatcıların referans fiyat olan kutu basına $5,50 ödemeye yanaşmamaları. Tarım bakanlığının iddasına göre, kayıt dışı muz bahcelerinin sayısı ve uretimi hızla artmaktadır.

Gecen  ay sonunda, ulkenin muz önemli ureticilerinden  Alvaro Noboa (BONITA) yaptığı acıklamada, muz endüstrisinin ortadan kaybolma tehlikesi ile yüz yüz'e oldugunu ve  4 büyük üretici ile yaptıkları arastırmanın sonuçlarının  bu yönde olduğunu belirtti.Gectiğmiz pazartesi geniş bir şekilde basında yer bulan ve hukumet yetkililerininde açıklamalrı ile desteklediği   bilgiye göre, Bonita, Del Monte, Chiquita ve Dole resmi referans fiyat olarak Correa hukumeti tarafından ödenmesi talep edilen $5,50'ı odemekteler. Ancak spot ticaret şirketleri, Derby, Banafruit,Excelban ve Don Anti talep edilen resmi fiyatın altında odeme yapmakta ısrar ediyorlar. Mr. Noboa, kendisinin ciddiye alınması gerektiğini, iddalarının kazanc elde etmek  için değil endustrinin geleceği için olduğunu söylemesine rağmen yaptığı yorumlar büyük eleştirilere maruz kaldı.

 

Referans fiyat konusunda sert bir tutum sergileyen başkan Correa, tüm muz ihracatının idaresi için devlet tarafından yönetilen ortak bir oluşuma gerek duyulduğunu vurguladı.Amaçlarının kontratsız tek bir kutunun ülke dışına cıkmamasını sağlamak olduğunu özellikle vurguladı.Kayıtdışılığı önleyemeyen Correa "Muz Birliği" aracılığıyla  muz fiyatlarını kontrol etmeyi ve kayıtdısılığı engellemeyi düşünüyor.. 

İronik bir şekilde Correa hükümeti şimdi ki güvenli ve kusursuz sistem içerisinde muz fiyatlarını minimum referans fiyata fikslemeyi başaramazsa, Ekvator ihracatı dramatik bir şekilde küçülecek buna karşın  fiyat fikslenirse konteyner şirketleri transatlantik pazarı için yeterli yük bulmakta zorlanacaklar. Bunun nedeni ise, küçük ve bagımsız üreticiler,Charter politikaları yerine  hükümet politikalarını izlemeyi tercih edecekler.Maersk ve diğer konteyner hatlarına göre bu reform endüstriyi yanlış yönlendirebilecektir. 

Başkanın amaçları,üreticiler  tarafından bir facia  olarak gözüksede uluslararası şirketler memnuniyetle karşılamakta.Global pazarda bu işten en çok faydalananlar bu şirketler olacaktır.Ekvador ile aynı karşıtta olan Honduras Merkez Bankasının yayınlamış oldugu ön bilgide, 2011 yılındaki muz endüstrisi geliri 450 milyon $ olarak gerçekleşmiş  ve son on yılın en buyuk gelir seviyesine ulaşmış görünüyor.Bir önceki dönemde bu gelir yalnızca 397,7 milyon $'dı. 2012 yılının ilk 4 aylık periyodunda ihrac edilen muz  10,6 milyon $ değerinde iken, gecen sene aynı periyot aralıgında 7,9 milyon $  dı. 52,7 milyon $ dolar artış gösteren endüstri değerinin yanı sıra, Honduras Amerika pazarının %95'ni ele gecirdi. Ekvator muz ihracatı düşerken, Amerika, Rusya ve Avrupa'daki pazar payı ciddi bir şekilde azaldı. Yeni hazırlanan yönetmelik ve muz birliği projesi  Ekvador'un rakiplerine yarayacakgibi görünüyor.

Açık olmak gerekirse yada açık olunursa, bu yönetmelik ile ilgili kritik yorumlar eski sistem için eşdeğer değildir. Anlaşılan şu ki, Ekvator muz sektörünün bir reforma ihtiyacı vardır fakat bu reform ihracatcılar yabancılastırılmadan ve ulusal cıkarlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

 

 

 

 

Bu haber 2791 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sektör Haberleri

EKVADOR MUZ BÜLTENİ - 15

EKVADOR  MUZ BÜLTENİ - 15 48. Hafta Ekvador muz bülteni

EKVADOR MUZ BÜLTENİ - 13

EKVADOR  MUZ BÜLTENİ - 13 46.Hafta Ekvador Muz Bülteni
‘Her sey çok güzel olacak!?’16 Mayys 2019

Reklam

ANKET

Muz ithalatında gümrük vergisinin A.B.'de ki gibi TON üzerinden alınması ;

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu